Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że aby przekroczyć granicę Turcji musimy mieć paszport i wizę. Przy czym zakup wizy jest tylko formalnością. Otrzymują ją wszyscy turyści, którzy o nią wystąpią. Najwygodniej jest kupić ją przez internet na oficjalnej, tureckiej stronie, czyli na www.evisa.gov.tr

Zakup wizy przez internet jest najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem. Oczywiście, jeśli dokonamy tego na oficjalnej stronie, do której link macie powyżej. Kupując wizę przez internet możemy ją później wydrukować, ale nie jest to konieczne, gdyż dopisywana jest ona do naszego paszportu. I uwaga! Kupując wizę do Turcji przez internet, możemy ja kupić zarówno dla siebie, jak i dla reszty osób, które będą z nami podróżowały. Musimy tylko podać ich dane.

UWAGA! Zaleca się kupowanie e-wizy przynajmniej nie później niż na dwie doby przed przylotem do Turcji. Czyli im szybciej to zrobimy, tym jest większa szansa, że e-wiza zostanie prawidłowo dopisana do naszego paszportu. Prawdopodobnie związane jest to z systemem informatycznym na lotniskach i/lub dużą ilością wniosków wizowych, które muszą być obsłużone.

Nowa cena wizy do Turcji

Jeszcze do niedawna wiza do Turcji była znacznie tańsza niż w chwili obecnej. Zmiana ceny e-wizy miała miejsce w październiku 2019 roku. Od teraz, e-wiza dla Polaków kosztuje równowartość 35 USD.

Zmieniła się tylko cena e-wizy. Nie zmieniły się pozostałe zasady. Wiza ta traktowana jest jako wiza wielokrotna. Czyli kiedy ją kupimy, możemy kilkukrotnie przekraczać granicę. Wiza ważna jest przez 180 dni od momentu zakupu i pozwala na pobyt na terytorium Republiki Turcji maksymalnie przez 90 dni. Nigdzie nie znajdziemy informacji na temat tego, ile dni już znajdujemy się na terytorium Turcji, musimy to monitorować we własnym zakresie. O ile nie ma problemu w przypadku pobytu wakacyjnego, to jeśli planujemy kilka dłużej trwających pobytów, to musimy sam pilnować, aby nie przekroczyć dozwolonego czasu pobytu na terytorium Turcji.

Wiedząc, jaka jest nowa cena wizy do Turcji trzeba wziąć pod uwagę jej koszt przy planowaniu wakacji. Kwota 35 USD jest wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej e-wiza kosztowała tylko 20 USD. Pozostaje mieć nadzieję, że ta nowa cena wizy utrzyma się przez kolejne sezony bez zmian. I nie będą planowane kolejne podwyżki cen. A może w końcu doczekamy się zniesienia wiz?