Wiele osób, które planują wakacje w Turcji zastanawia się nad tym, jaka jest pogoda w sezonie. Czy w Turcji w lipcu i sierpniu można liczyć na słońce i ciepłe morze? Jaka jest szansa na to, że wrócimy z wakacji opaleni na brąz? Jakie są temperatury w nocy i czy można liczyć na deszcz? Na te wszystkie pytania postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Dzięki temu będzie można przygotować się odpowiednio na wakacje w Turcji.

Pogoda w lipcu i sierpniu w Alanyi

Szczyt sezonu przypadający właśnie na lipiec i sierpień to gwarancja wspaniałej, słonecznej i upalnej pogody. To właśnie w tych miesiącach słońce świeci najmocniej i najdłużej. Najdłużej, gdyż można się nim cieszyć od godziny 6 rano do 20 wieczorem. Świeci bardzo intensywnie i dzięki temu można się bardzo ładnie i szybko opalić. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować odpowiednią ochronę przed słońcem. Krem do opalania z filtrem to podstawa.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza to w wakacyjnych miesiącach nie spada ona poniżej 25 stopni. Oczywiście mowa tutaj o temperaturze w nocy. Temperatura w dzień to 35 a nawet 37 stopni. Czyli można powiedzieć, że podobnie jak w Polsce w minionym czerwcu.:) Średnia temperatura oscyluje w granicach 32 stopni. Więc ciepło mamy zagwarantowane.

Ciepłe morze nie tylko z nazwy

Także morze w Alanyi możemy zaliczyć do ciepłych. Woda w morzu osiąga 26 stopni i jest naprawdę ciepła. Biorą pod uwagę temperaturę powietrza, kąpiel w morzu przynosi ulgę. Woda jest tak ciepła i przyjemna, że aż nie chce się z niej wychodzić. Można całymi godzinami spędzać czas na kąpielach morskich i nie czuć nawet najmniejszego chłodu. W porównaniu do wody w Bałtyku, to… Sami wiecie.

Czy jest szansa na chłodniejszą aurę?

W sezonie nie ma co liczyć na to, że temperatura będzie niższa. Nie ma też szans na deszcz. Nawet, jeżeli jakimś cudem spadłby deszcz w lipcu lub sierpniu, to byłaby to dosłownie chwila. Po kliku minutach po deszczu nie byłoby ani śladu. Zresztą nawet najstarsi autochtoni nie pamiętają, aby w Alanyi, w sezonie padał deszcz.

Jeśli ktoś chce odpocząć od wysokiej temperatury, to powinien wybrać się na wycieczkę fakultatywną do kanionu Sapadere. Tam temperatura jest znacznie niższa niż w Alanyi. Podobnie sprawa ma się z wilgotnością powietrza. Jest mniejsza i nie trzeba dodawać, że jest to bardzo przyjemne. Taka wycieczka jest bardzo przyjemna i pozwala na odpoczynek od upałów. Naprawdę warto z niej skorzystać, a później wrócić na Alanyijską plażę by dbać o opaleniznę.