Covid-19 sporo namieszał i koronawirus utrudnia podróżowanie oraz wyjazdy na wakacje. Jadąc na wakacje zastanawiamy się już nad tym, jak wyglądać będzie nasz powrót. Czy po powrocie z Turcji jest kwarantanna? Czy po powrocie z Turcji obowiązuje kwarantanna? Wracamy z Turcji do Polski, czy obowiązuje mnie kwarantanna? Tak wiele pytań ciśnie się na usta. Na szczęście odpowiedź na nie wszystkie znajdziecie poniżej. Sytuacja nie wygląda tak źle jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Przepisy odnośnie kwarantanny są proste i przejrzyste. Więc warto je poznać, choćby po to, by wakacje w Turcji spędzać bez obaw i na pełnym luzie.

Kogo nie obowiązuje obowiązkowa kwarantanna po powrocie z Turcji do Polski?

Jak już pewnie wiecie, kwarantanna po powrocie z Turcji jest obowiązkowa i trwa 10 dni. Jednak nie do końca. Pomimo, że jest obowiązkowa, to jest masa wykluczeni. I tak, kwarantanna nie obowiązuje turysty, jeżeli:

  • Jest on w pełni zaszczepiony na Covid-19. Musi to być szczepionka, która jest zarejestrowana w Unii Europejskiej a ostatnią dawkę przyjęto, co najmniej 14 dni przed przekroczeniem granicy.
  • Są dziećmi do 12 roku życia. Pod warunkiem, że rodzice są zaszczepieniu lub mają negatywny wynik testu na Covid-19.
  • Ozdrowieńcy, czyli osoby, które wyzdrowiały po zakażeniu wirusem, pod warunkiem, że ozdrowienie nastąpiło nie później niż na pół roku przed przylotem do Polski. Muszą mieć odpowiedni dokument.
  • Przedstawią negatywny wynik testu na Covid-19, który musi być dodatkowo poświadczony unijnym certyfikatem w języku angielskim lub polskim. Test nie może być wykonany wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Czyli jak widać dostępnych jest kilka opcji uniknięcia kwarantanny. Ale to nie wszystko. Czytajcie dalej.

Jak zostać zwolnionym z kwarantanny?

Jeśli nie mamy szczepienia na Covid-19, nie jesteśmy ozdrowieńcami, nie mamy odpowiedniego testu, wtedy idziemy na kwarantannę. Ale w prosty sposób możemy być z niej zwolnieni. Wystarczy, że 48 godzin po przekroczeniu granicy wykonamy PRYWATNIE (czyt. płacąc z własnej kieszeni) test PCR lub antygenowy w laboratorium na terenie Polski. Wtedy jesteśmy zwolnieni z kwarantanny.

Sposób na uniknięcie kwarantanny – dla podróżników

W przypadku, jeśli podróżujemy dalej możemy uniknąć kwarantanny. Jeżeli po przylocie z Turcji w ciągu 24 godzin opuścimy terytorium Polski przy pomocy transportu lotniczego, jesteśmy zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny. W tym celu należy posiadać ważny bilet lotniczy, który potwierdzi, że w ciągu 24 od przylotu, opuszczamy terytorium kraju.