Łaźnia turecka, zwana też hammamem to doskonałe miejsce, w którym można się wspaniale zrelaksować, odpocząć i oczyścić. Tradycyjna łaźnia turecka jest wykończona marmurem, których jest równomiernie podgrzewany. Sufit ma postać kopuły, dzięki czemu skroplona woda bez problemu spływa na dół. W łaźni panuje wilgotność dochodząca do 100% a temperatura może sięgać od 30 do 60 stopni. We współczesnych łaźniach wyposażonych w sauny temperatura może być wyższa.
Korzystając z hammamu możemy spędzić w nim nawet kilka godzin. Ciało stopniowo się nagrzewa i ochładza po zabiegach. Warto wiedzieć, że łaźnie z założenia są miejscem spotkań i toczy się w nich ożywione życie społeczne. Ludzie spotykają się w nich, rozmawiają, poddają się zabiegom pielęgnacyjnym.
Zalety hammamu
Do podstawowych zalet łaźni tureckiej zaliczyć można to, że całe ciało stopniowo się nagrzewa. Dzięki temu poprawia się regeneracja organizmu, zwłaszcza po ciężkim treningu, pracy, urazach. Jest idealna zwłaszcza dla osób ciężko trenujących gdyż eliminuje obciążenia mięśniowe i ułatwia pozbywanie się kwasu mlekowego z organizmu, łagodzi stres i zmęczenie.
Pobyt w łaźni tureckiej poprawia krążenie krwi a także korzystnie wpływa na procesy odchudzania. Przeprowadzone badania dowiodły, że systematyczny pobyt w hammamie ułatwia rozszczepianie komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – odchudzanie.
Nie bez znaczenia jest też to, że hamam wpływa na poprawę metabolizmu, otwiera pory na skórze i ułatwia usuwanie martwego naskórka. Dzięki temu skóra jest oczyszczona i odpowiednio zadbana. Wpływa także na łagodzenie stresu, wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego a nawet usprawnia działanie układu oddechowego.
Kiedy lepiej unikać łaźni tureckiej
Wydawać by się mogło, że korzystanie z łaźni ma same zalety i dedykowane jest niemal każdemu. Tak jednak nie jest. Gdyż nie wszyscy mogą w pełni bezpiecznie z niej korzystać. Nie jest ona zalecana:
- kobietom w ciąży,
- osobom z chorobami układu oddechowego takimi jak gruźlica czy astma,
- w przypadku schorzeń dermatologicznych, które do swojego rozwoju wykorzystują wilgotne środowisko.
Jeśli mamy wątpliwość, co do tego, czy możemy korzystać z hammamu, to wcześniej warto zasięgnąć opinii lekarza.
1 Comments
Kitka · 14 kwietnia 2018 at 10:11
Chciałabym taką łaźnię odwiedzić. Może na wakacjach się uda? Chciałabym.
Comments are closed.