Być może gdzieś mignęła ci nazwa i zastanawiasz się nad tym, co to są dyfuzory zapachowe? Do czego to może służyć? Oczywiście domyślasz się, że jest to jakieś urządzenie do rozpylania zapachu. Ale pewnie nie wiesz, czym dokładnie ono jest i jak działa. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego, tylko funkcjonuje pod taką nieprzyjazną i dziwną nazwą. Zatem pora wyjaśnić znaczenie tego terminu.

Co to jest dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy, zwany jest czasem także karafką, ale lepiej jest znany pod nazwą patyczki zapachowe. Teraz już wszystko staje się jasne. Dyfuzor zapachowy z patyczkami zapachowymi jest to proste narzędzie, (bo nie urządzenie przecież), służące do nadawania przyjemnego zapachu w pomieszczeniu. W jego skład najczęściej wchodzą szklany słoiczek oraz patyczki rattanowe.

W słoiczku znajdują się też czasem szklane kulki, które najczęściej mają walory estetyczne. Oprócz tych kulek w słoiczku znajdują się perfumy do wnętrz. Czyli połączenie etanolu z olejkami zapachowymi. Zapach wydziela się dlatego, że w temperaturze pokojowej płyn zaczyna parować. Co ważne, do odparowania nie są potrzebne świeczki, kominki, prąd elektryczny. Dzieje się to samoistnie. Do rozprzestrzeniania zapachu używane są dodatkowo patyczki rattanowe. One pochłaniają olejki zapachowe i później je uwalniają.

Jak działa dyfuzor zapachowy?

Taki dyfuzor zaczyna działać od razu po wyjęciu z opakowania, umieszczeniu w słoiczku patyczków i ustawieniu całości w pomieszczeniu. Można powiedzieć, że pełną „moc” zapachu uzyskujemy w momencie, kiedy patyczki całkowicie nasiąkną zapachem. Dzieje się to od 12 do 24 godzin od włożenia ich do słoiczka. Taki dyfuzor zapachowy wystarcza nawet na 3 miesiące. Wszystko zależy od tego jak duże jest pomieszczenie, w którym jest ułożony i jak wysoka temperatura w nim panuje. Im większa temperatura w pomieszczeniu, tym perfumy szybciej parują. Szybkość parowania zależy też od ilości i grubości patyczków umieszczonych w słoiczku. Im jest ich więcej, tym całość paruje szybciej.

Kategoria Dom i ogród