Część osób wybierających się na wakacje zastanawia się nad tym, jaką walutę ze sobą zabrać. Część jednak zastanawia się nad tym, czy jest sens zabierania ze sobą klasycznej gotówki, czy może wystarczy zabrać ze sobą kartę debetową lub kredytową? Na rynku jest tyle różnych korzystnych ofert kart walutowych, że śmiało można coś wybrać. Coś, z czym można z powodzeniem jechać na wakacje. Tylko pytanie, czy możemy korzystać z karty w Turcji? Czy jest odpowiednia infrastruktura, która na to pozwala?

Zabieram kartę i lecę na wakacje

Jeśli chodzi o infrastrukturę, to będąc w Turcji, w miejscowościach turystycznych niemal wszędzie zapłacimy kartą. Możemy płacić kartami:

  • w małych, rodzinnych sklepach,
  • w dużych centrach handlowych,
  • w tanich dyskontach spożywczych,
  • na stacji benzynowej,
  • kupując wycieczki w lokalnym biurze podroży,
  • w hotelu,
  • na plaży,
  • w barach i restauracjach,
  • u niektórych sprzedawców na targu.

Jak więc widać mając kartę, możemy nią zapłacić niemal wszędzie. Podobnie jak w Polsce, gdzie płatności są niezwykle powszechne i popularne. Więc jadąc do Turcji na wakacje możemy zabrać kartę gdyż bez problemu możemy z niej korzystać wszędzie. Ale trzeba pamiętać o jednej zasadzie. Mianowicie, aby nie zabierać ze sobą tylko jednej karty, lub nie zabierać ze sobą kart, wydanych tylko przez jeden bank.

Warto mieć przynajmniej dwie różne karty, z różnych banków. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Bank może w danej chwili mieć przerwę w działaniu, może przeprowadzać prace konserwacyjne i zostaniemy odcięci od naszych pieniędzy na jakiś czas. Mając, więc drugą kartę, z innego banku, możemy dokonać płatności, albo wypłacić gotówkę z bankomatu. Takie postępowanie, chodzi o posiadanie dwu różnych kart, podyktowane jest naszą wygodą. Zresztą plastik nie waży zbyt wiele, nawet, jeśli jest to złota karta.

A co z gotówką?

Warto jednak dodatkowo się zabezpieczyć i zabrać ze sobą gotówkę. Nie musi być jej dużo, wystarczy kilka euro lub dolarów. Obowiązującą turecką walutą jest lir turecki, ale nie ma potrzeby szukania go w polskich kantorach. Jadąc do Turcji wystarczy, że będziemy mieli euro, dolary, funty. Bez większego kłopotu wymienimy je na liry, lub nimi zapłacimy na miejscu.

Po co zabierać ze sobą gotówkę? Z prozaicznej przyczyny. Na niewielkie zakupy. Na to, by w miejscu, gdzie można zrobić zakupów płacąc kartą pozwolić sobie na wodę, coś do jedzenia, danie napiwku, wejście do toalety. Co prawda toalety najczęściej są darmowe, ale nigdy nic nie wiadomo. Zresztą nawet w Polsce warto mieć przy sobie gotówkę na tzw. „wszelki wypadek”. Jeśli z niej nie skorzystamy, przywieziemy ją do kraju. Nic wielkiego się nie stanie. A możemy uniknąć ewentualnych nerwów, gdyby karty nas zawiodły.


1 Comment

looking · 12 grudnia 2019 at 11:27

Jezeli stoicie przed dylematem czy zabrac do Turcji euro czy dolary, to niepotrzebnie. Mozna zabrac dowolna walute. Bez problemu uda sie ja wymienic. Roznice moga, co prawda czasem sie pojawic, ale nie sa one jakies specjalnie spektakularne. I ciezko jest wskazac, ktora waluta jest lepsza. Jedni wola zabrac euro, inni wola dolary, jeszcze inni biora liry tureckie.

Comments are closed.