To już postanowione. Na wakacje jedziemy do Turcji. Cała rodzina nie może się już doczekać słodkiego lenistwa nad brzegiem morza. Alanya czeka ze wszystkimi swoimi atrakcjami. Wycieczka zarezerwowana, urlop zaklepany. Pozostaje tylko zrobić niewielkie zakupy na miejscu, sprawdzić walizki i się zapakować.

Niby wszystko jest gotowe i jasne, ale pojawia się jeden temat. Temat pieniędzy. Jako, że jest to pierwszy wakacyjny wypad do Turcji, oczywistym jest, że zastanawiamy się jaką walutę najlepiej zabrać do Turcji? Jak można tam płacić za zakupy, wycieczki i inne atrakcje? Jaką walutę zabrać, aby funkcjonować bez przeszkód.

Waluta tak naprawdę nie ma znaczenia

Dla wszystkich, którzy Turcję odwiedzają systematycznie nie będzie zaskoczeniem, że waluta nie ma znaczenia. To jest prawda. Niezależnie od tego, jaką walutę weźmiemy, bez problemu wymienimy ją na liry tureckie. Właśnie, co to jest ta lira turecka? To oficjalny środek płatniczy w Turcji. Tak jak nasze złotówki w Polsce. Najlepsze jest to, że każdą walutę można z powodzeniem wymienić na lirę turecką by później nią płacić.

Wracając jednak do waluty. Jeśli macie euro, zabierzcie ze sobą euro. Jeśli macie dolary, zabierzcie ze sobą dolary. Macie funty? Doskonale, możecie je zabrać ze sobą na wakacje. W Turcji najlepsze jest to, że niemal na każdym kroku są kantory, w których dowolną walutę można wymienić na liry tureckie. Bez dodatkowych opłat i nawet bez znajomości języka. Wchodzimy do kantoru, kładziemy walutę na ladzie i dostajemy jej równowartość w lirach. Proste, wygodne i bezpieczne. Na dodatek w wielu miejscach bez problemu zapłacimy dowolną walutą. Można tak płacić na bazarze, kupując wycieczki, w sklepach itd.

UWAGA! Nie polecamy wymiany złotówek. Kurs wymiany jest niezbyt korzystny.

Czy można płacić tylko gotówką?

Oczywiście, że nie. Za zakupy, w restauracjach, kupując wycieczki czy nawet u niektórych sprzedawców można płacić kartą. Ta forma płatności jest w Turcji tak samo popularna i dostępna jak w Polsce. Na dodatek w miejscowościach turystycznych dostępne są bankomaty, z których można wyciągnąć liry, dolary, euro lub funty. Więc mając kartę walutową możemy wypłacić taką walutę, jaką chcemy, by później rozmienić ją w kantorze. A kartą zapłacimy niemal wszędzie i jest to bardzo wygodne.

Jak więc widzicie, odpowiedź na pytanie – Jaką walutę zabrać najlepiej do Turcji – jest prosta. To nie ma znaczenia. Każda waluta będzie odpowiednia. I pamiętajcie, że im więcej jej zabierzecie tym wypoczynek, zabawa czy zakupy będą lepsze.