Będąc na wakacjach w Turcji nie sposób odmówić sobie skorzystania z wycieczek fakultatywnych. Turcja zabytki naprawdę niesamowite i warto jest się z nimi zapoznać. Jeśli chodzi o miasto Konya, to jest to zabytkowe miasto, które uchodzi za bardzo konserwatywne, ale to tylko pozory. To przeświadczenie może wynikać z faktu, że dla Turków Konya jest bardzo ważnym ośrodkiem religijnym.

Z czego słynie Konya?

Jak już wspomnieliśmy Konya jest najważniejszym ośrodkiem religijnym w Turcji. Jest pełne zabytków, które można z powodzeniem zwiedzać. Pewną niedogodnością jest fakt, że oprócz zagranicznych turystów jest cała masa pielgrzymów. To sprawia, że ceny noclegów są wysokie i na dodatek ciężko jest liczyć na samotne zwiedzanie.

No dobrze, ale z czego tak naprawdę słynie Konya? Ano słynie ona z trzech rzeczy:

  • Z mauzoleum Mevlany, założyciela zakonu wirujących derwiszy.
  • Z zakonu wirujących derwiszy.
  • Z włosa z brody Mahometa, który to włos przechowywany jest w specjalnej urnie. Jest to po prostu relikwia, bardzo ważna dla religijnych Turków.

Czy warto udać się do Konyi?

Ciężko jest podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od oczekiwań turystów. Jeśli ktoś chce dokładnie zwiedzić to miasto, spędzić kilka godzin w muzeum i mauzoleum Mevlany, to zapewne będzie chciał się wybrać na dłuższy pobyt w tym mieście. Nie jest trudno tam dotrzeć. Problemem może być znalezienie taniego noclegu. Wszyscy wykorzystują fakt, że miasto odwiedzają pielgrzymi i przez to ceny są windowane. Więc udanie się do tego pięknego, ale tłocznego miasta na kilkudniowy pobyt, może nie do końca być dobrym rozwiązaniem.

Ale można zwiedzić je niejako przy okazji. Jadąc na wycieczkę do Kapadocji, przewidziane jest również zwiedzanie Konyi. I to jest najlepsza metoda, aby zobaczyć najważniejsze punkty tego ośrodka religijnego. Podróżując z przewodnikiem mamy pewność, że:

  • zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje,
  • nie będziemy stać w długich kolejkach, gdyż przyjedziemy o dogodnej porze, kiedy miasto zaczyna się dopiero budzić do życia,
  • nie będziemy musieli decydować się na drogi nocleg, gdyż po tym, kiedy zobaczymy najważniejsze zabytki, pojedziemy dalej, do Kapadocji.

Takie rozwiązanie jest najlepsze. Zobaczymy to wspaniałe miasto, unikniemy tłoku i pojedziemy dalej. I będzie to przyjemna podróż w klimatyzowanym autokarze, z przewodnikiem, który zwróci uwagę na to, co warto zobaczyć. Taki sposób zwiedzania jest najlepszy i właśnie w taki sposób najlepiej jest jednać do Konyi.