Moda na tureckie seriale przyszła kilka lat temu i nieprzerwanie trwa. Produkcji znad Bosforu w klasycznej telewizji jest coraz więcej – na różnych kanałach i o różnych porach. Swoją cegiełkę dorzucają też serwisy VOD, w których można znaleźć sporo seriali z Turcji. Także tych najnowszych. Na czym tkwi ten fenomen?

Fenomen tureckich seriali

Seriale tureckie są trochę jak te południowoamerykańskie sprzed 20 lat, choć oczywiście w przypadku temperamentu zupełnie inne. Chodzi jednak o sagę, ciągłość i ilość odcinków. Warto odnotować, że serial turecki trwa często nawet do dwóch godzin – mowa o jednym odcinku w tamtejszej telewizji. U nas oczywiście dany odcinek jest rozbijany na przykład na dwie części. Stąd wrażenie, że akcja się toczy, a nie płynie. Powolna. Brak dynamiki to jednak z cech tych produkcji. A mimo to chętnie to oglądamy.

Miłość, wszędzie miłość, ale nie tylko…

W tureckich serialach dodatkowo jest dużo wątków miłosnych, kryminalnych, obyczajowych. Do tego dochodzi obca kultura, której raczej nie znamy lub przeciętny widz zna bardzo słabo. Religia muzułmańska, tamtejsze obyczaje, obrządki. Dochodzi też ubiór, zachowania, konwenanse. Inne są też wystroje poszczególnych mieszkań. Bardzo często z podziałem na bogate wille i te nieco mniejsze mieszkanka w biedniejszych dzielnicach miasta. Doskonale było to widać na przykładzie serialu „Elif”. Sceneria tureckich miast, Stambułu, także robiła swoje.

Inność przyciąga jak magnes

Tureckie seriale cieszą się nieprzerwanie ogromnym zainteresowaniem. W czym tkwi ten fenomen? Chyba właśnie głównie chodzi o to, że są inne. Orientalizm, inna kultura, ciągłość i rozwleczenie w czasie. To wszystko sprawia, że widzowie chętnie zasiadają przed ekranami. Co ciekawe, tureckie seriale podbiły serca nie tylko naszych widzów. Chętnie oglądają je także w Hiszpanii, we Włoszech czy Francji, gdzie wydawać by się mogło, znacznie bardziej żywiołowe temperamenty. Najciekawsze jest to, że seriale te mają swoich wiernych fanów w różnych grupach wiekowych. Z chęcią oglądają je osoby starsze jak i młodzież. Prawdziwy fenomen.