Po renowacji w 2022 roku Wielki Bazar w Stambule, historyczne centrum handlowe z tysiącami sklepów, przyciągnął rekordowe, prawie 40 milionów osób. Prawie, gdyż według podanych informacji odwiedziło go dokładnie w 2022 roku aż 39 766 801 osób. Ten zachwycający kompleks składa się z licznych krętych korytarzy, oferujących szeroki wachlarz produktów, od tekstyliów po antyki.

Wszyscy zwiedzają i kupują

Można powiedzieć, że Wielki Bazar to coś w rodzaju zadaszonego, miasteczka. To miasteczko pełne pracowników i klientów. Po przeprowadzonej renowacji liczba odwiedzających wzrosła o prawie 56% – z 25,5 miliona w 2021 roku do około 40 milionów w 2022 roku, co średnio daje 100 000 gości dziennie.

Ten zabytek Stambułu ma bogatą historię sięgającą XV wieku i został założony za czasów sułtana Mehmeda II Zdobywcy w 1461 roku, aby sfinansować Hagia Sophia. Szybko stał się najważniejszym centrum handlu i finansów w regionie, znanym z obrotu klejnotami i szlachetnymi metalami z całego globu.

Najstarszy „supermarket” na świecie

Najstarsze i największe centrum handlowe na świecie, Wielki Bazar, przetrwał kilka remontów po pożarach i trzęsieniach ziemi. Renowacjami często kierowali słynni architekci, tak jak Sarkis Balyan. Ten turecki zabytek, nazywany Kapalıçarşı, stał się inspiracją dla wielu dzieł literackich i artystycznych, przyciągając miliony turystów i będąc najpopularniejszym zabytkowym bazarem na świecie.

Dziś na Wielkim Bazarze zatrudnionych jest około 2500 osób. Zwiedzających przyciąga szeroka oferta – od dywanów, przez torebki, tekstylia, złotą i srebrną biżuterię, po antyki i ceramikę. W części budynku zwanego han (gospoda) mieści się około 1200 stoisk z rękodziełem.

Targowanie ciągle modne

Odwiedzając Wielki Bazar można poczuć historyczny klimat Stambułu i obserwować jego ekonomiczne tempo życia. Spacerując po jego uliczkach i pasażach, można odkryć liczne kawiarnie, restauracje i urokliwe sklepiki. Warto pamiętać o kluczowej zasadzie zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się zawsze!”. Dzięki temu można w pełni doświadczyć tego niezwykłego miejsca i znaleźć doskonałą pamiątkę swojej wizyty.